Ukrayna duyurdu: Zaporijya nükleer santraline saldırı! “Çok korkunç sonuçlara yol açabilir”

Rusya’nın 2022 yılında ele geçirdiği ve şu anda Rusya’nın kontrolünde olan, Avrupa’nın en büyük enerji santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali, Ukrayna’nın güneydoğusunda yer alıyor. Saldırılarda tesisin altyapısının hedef alındığı bildirildi.

“ÇOK CİDDİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR”

Açıklamada, tesisin kritik altyapısına saldırı gerçekleştirildiği belirtilerek, “Dizel tanklarının arkasındaki alana patlayıcı atıldı. Tesisin kritik altyapısına da top ateşi açıldı.” çok ciddi sonuçlara yol açabilir.” değerlendirme yer aldı.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporojya nükleer santrali Avrupa’nın en büyük nükleer santralidir.

Toplam 6 nükleer reaktöre ve 5.700 megawatt saat elektrik üretim kapasitesine sahip olan santral, Ukrayna’nın toplam elektriğinin %20’sini sağlıyor.

Zaporijya nükleer santrali 2022 yılında Ruslar tarafından ele geçirildi. Şu anda Rus ordusunun kontrolünde olan santralin çevresine topçu saldırıları yapılıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılardan birbirini suçluyor.

(AA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Başlık yönlendirmesi
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
8 gündür aranıyordu!  Cansız bedeni ormandaki ağaca asılı halde bulundu8 gündür aranıyordu! Cansız bedeni ormandaki ağaca asılı halde bulundu
En üzücü tesadüf!  Oğuz'un kuzeni Murat Acı da benzer kazada hayatını kaybettiEn üzücü tesadüf! Oğuz’un kuzeni Murat Acı da benzer kazada hayatını kaybetti
Eylem Tok ve oğlunun New York sokaklarında fotoğraflarını çekti! "Onların sevinçle, kahkahalarla yürüdüklerini görmek yüreğime dokundu."Eylem Tok ve oğlunun New York sokaklarında fotoğraflarını çekti! “Onların sevinçle, kahkahalarla yürüdüklerini görmek yüreğime dokundu.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber