Danimarka UNRWA’ya planlanan yardımı sağlayacak

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in 7 Ekim saldırılarına UNRWA personelinin dahil olduğu yönündeki iddialarına ilişkin BM’nin güvenilir bir soruşturma yürüttüğü ve sanık çalışanların görevden alındığı belirtildi.

Açıklamada, daha önce UNRWA’ya yaptıkları yardımı geçici olarak askıya alan Kanada ve İsveç’in, bu yardımı yeniden başlatma kararı aldığı ve Avrupa Birliği’nin de yardım sağlamaya devam ettiği hatırlatılıyor.

Açıklamada, Danimarka’nın da yılda 105 milyon Danimarka kronu (yaklaşık 15,3 milyon dolar) tutarında planlanan yardımı göndereceği ve bu yardımın, UNRWA’nın Gazze’deki durumu hafifletmeye yönelik insani yardım çabalarını desteklemeye öncelik vereceği vurgulandı.

Kalkınma İşbirliği ve Küresel İklim Politikası Bakanı Dan Jorgensen, insani durumun çok ciddi olduğu bir dönemde yardım göndermeye karar verdiklerini belirterek, “Şu anda Gazze’de UNRWA’nın alternatifi yok. Uzun vadede büyük reformlar yapılabilir” dedi. organizasyonda yapıldı.” dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkesinin Gazze’de acil insani ateşkes çağrısında bulunduğunu, acil yardımların bir an önce sahaya aktarılmasının hayati önem taşıdığını ve UNRWA’nın vazgeçilmez bir role sahip olduğunun altını çizdi. bunu uygularken.

“Beklenen yardımı, anlaşmaya vardığımız bazı ülkelere göndermeye karar verdik. Bu arada, Gazze’deki insani durumu iyileştirmek için, deniz insani koridoruna destek ve İsrail’e İsrail’e İsrail’i iyileştirmesi için baskı yapmak da dahil olmak üzere çok sayıda başka çaba içindeyiz. Rasmussen, ‘kara yoluyla insani yardım erişimi’ dedi. Açıklamalarına yer verdi.


Milyonlarca Filistinliye yardım sağlayan UNRWA, İsrail’in gözünün önünde

Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950 yılından bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınma gibi insani yardım sağlayan başlıca kuruluş oldu.

Ajans 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını iyileştirmeye çalışırken, tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç imha edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin 7 Ekim saldırılarına UNRWA personelinin karıştığına dair iddiaları üzerine acil soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu.

İddiaların ardından ABD, Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya, UNRWA’ya verdikleri mali desteği geçici olarak durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

UNRWA, İsrail’in iddialarına ilişkin de soruşturma başlattı. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, 23 Şubat’ta BM Genel Kurul Başkanı Dennis Francis’e yazdığı mektupta, İsrail’in iddialara ilişkin hiçbir kanıt sunmadığını söyledi.

Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’yı desteklemeye devam edeceklerini açıkladılar. Danimarka beklenen yardımı Mart ayında sağlayacağını açıkladı.

İsveç ve Kanada tarafından 9 Mart’ta yayınlanan ayrı açıklamalarda iki ülke, UNRWA’ya mali desteği yeniden sağlayacaklarını duyurdu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber