Kovankayası Yaşam Parkı İzmirlileri bekliyor – GÜNDEM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayraklı Doğançay’da kurulan Kovankayası Yaşam Parkı’nı ziyaret etti. Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’deki 7. Yaşayan Park’ın kullanıma açıldığını belirterek, şunları söyledi: “Her biri bölgede yaşayan insanların buluşup doğanın tadını çıkarabileceği birer yer. İzmir halkına hayırlı olmasını diliyorum. “Geldiklerinde cennetle buluşacaklar” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmirlilerin doğa ve ormanla bütünleşeceği “yaşayan parklar” oluşturma hedefi doğrultusunda Bayraklı Doğançay’da hayata geçirilen Kovankayası Yaşam Parkı, kentlilere nefes alacak yeni bir dünya yarattı.

Yamanlar havzasında Doğançay mezarlığı ile Sancaklı köyü arasında yer alan 53 bin metrekare alana sahip Kovankayası Yaşam Parkı’nı ziyaret eden Başkan Soyer, şunları söyledi: “İzmir’e 35 Yaşam Parkı kazandıracağımızı söylemiştik. Biz de onlardan biri olan Kovankayası’ndayız. Yaşayan Parklardan kastedilen şehrin doğayla buluşmasını sağlayan alanlardı. Kovankayası da onlardan biri. Bunlar çok fazla müdahale etmediğimiz, çok küçük önlemlerle hazırladığımız parklar. Bu parklar tüm İzmirlilerin nefes alabileceği alanlar haline geliyor. Bu İzmir’de altıncı oluyor. Her biri bölgede yaşayan insanların doğayla iç içe, keyifle, huzurla buluşabileceği yerlerdir. İzmir halkına hayırlı olmasını diliyorum. “Geldiklerinde cennetle buluşacaklar” dedi.

Yaşayan Park Nedir?

Yaşayan Parklar, İzmir çevresindeki yeşil alanların insanlarla birlikte korunmasını ve tanıtılmasını amaçlamaktadır. Kent ile kırı birbirine bağlayan bu alanlar, bir yandan ekosistemin korunmasını garanti ederken, diğer yandan ziyaretçilere tarımsal üretime katılma ve sosyal etkileşim olanağı sunuyor. İzDoğa, yaşayan parkların oluşturulması ve tanıtılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ile iş birliği yapıyor.

Yaşayan Parklar üç kullanımı birleştirir: ekosistemin korunması, tarımsal üretim ve sosyal etkileşim. Bugüne kadar Olivelo Yaşam Parkı, Fırat Yaşam Parkı, Güney Gediz, Orta Gediz, Mavişehir Balıkçı Barınağı, Meriç Yaşam Parkı ve Kovankayası Yaşam Parkı İzmirlilerin hizmetine açıldı. Milyonlarca metrekarelik bu rekreasyon alanları ile İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarı toplamda yüzde 60 artarak 16 metrekareden 25,5 metrekareye çıktı.

Kovankayası Yaşam Parkı

Arıcılığa uygun bir alan olan ve pek çok kişinin geçimini arıcılıktan sağladığı Kovankayası Yaşam Parkı’nda özellikle çocuklara ve gençlere yönelik arıcılığın tanıtılmasına yönelik birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Arı dostu bitkilerin bal üretiminde kullanıldığı Yaşayan Park’ta birçok alan, ekosistem döngüsüne katkı sağlarken vatandaşların rekreasyonel ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde tasarlandı.

Kovankayası Yaşam Parkı’na gelen ziyaretçiler bölgedeki yaşam döngüsünü anlatan bilgi panolarıyla karşılanıyor. Ziyaretçiler için bir yaşam ve öğrenme alanı olan Kovankayası, katılımcılara birçok rekreasyonel aktiviteyi bir arada gerçekleştirme olanağı sunuyor. Kovankayası Yaşam Parkı’nda seyir terası, kafe, taş amfitiyatro ve çocuk kum havuzu gibi her yaştan ziyaretçiye uygun alanlar yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber