“İsrail’in yardım bekleyen sivilleri katlettiği yönündeki iddiaları yalan ve aldatmacadır.”

Saldırıya ilişkin Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Siyonist ordu, gerçekleştirdiği korkunç katliam hakkında aldatmaca ve yanlış bilgi yayıyor, halkımızın sistematik öldürülmesini meşrulaştırmak için anlamsız bir hikaye anlatıyor.” İfadesi kullanıldı.

İsrail ordusunun Filistin halkına karşı soykırıma yönelik bir savaş başlatmasından bu yana “Yanlış bilgi ve yalan” Yaygın olarak kullanılan açıklama, Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve tüm insan hakları kurumları tarafından kullanıldı. “Bu iğrenç suçu belgeleyin ve bu haydut işgalci varlığın işlediği suçlardan ve ihlallerden sorumlu tutulması için gerekli adımları atın.” O çağırdı.

İsrail ordusu, dün Gazze Şeridi’ni kuzeyden güneye bağlayan Gazze Şehri’nin güneyindeki Raşid Caddesi’ndeki Nablusi kavşağında insani yardım bekleyen Filistinlileri top ve ateşle hedef aldı. Saldırıda 112 Filistinli öldü, 760 Filistinli de yaralandı. .

İsrail güvenlik kaynakları, yardım kamyonlarının etrafını saran Filistinlilerin, kamyonların geçmesine izin veren İsrail askerlerini “tehdit etmeye geldiklerini” belirterek, İsrail askerlerinin duruma ateş açarak karşılık verdiğini itiraf etti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 35 Filistinli öldürüldü, 70 bin 457 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber