Ürdün İsrail’i Mescid-i Aksa konusunda uyardı: Ateşle oynayın

Ürdün, İsrail’in koruması altındaki Mescid-i Aksa’ya erişime getirdiği kısıtlamalara tepki gösterdi.

REKLAM

Ürdün, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya erişime getirdiği kısıtlamaların durumun “patlamaya” yol açtığını duyurdu. Ürdün Dışişleri Bakanı Eyman el Safedi, “Mescid-i Aksa’nın kutsallığına saygısızlığın ateşle oynamak anlamına geldiğini uyarıyoruz.” dedi.

Ürdün, İsrail’in koruması altındaki Mescid-i Aksa’ya erişime getirdiği kısıtlamalara tepki gösterdi. Ramazan ayında Müslümanların büyük ilgisini çeken kutsal mekana getirilen kısıtlamaları hatırlatan Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-Safedi, İsrail’in getirdiği kısıtlamaların durumu “patlamaya” doğru ittiğini söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da durumun “oldukça zor” olduğunu söyleyen Safadi, şöyle konuştu: “İsrail’in, ibadet hakkının kısıtlanması (Mescid-i Aksa’ya girişlerin engellenmesi) dahil olmak üzere Müslüman ve Hıristiyanların kutsal değerlerini ihlal eden tek taraflı uygulamaları, sahadaki gerçeği değiştirecek ve barışa yol açacaktır.” “İki devletli çözüme bile katkısı yok.” dedi.

Vatikan’ın devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerden sorumlu sekreteri Monsenyör Paul Richard Gallagher ile Amman’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakan Safadi, işgal altındaki Batı Şeria’da kampüs inşaatının hızlanmasına da tepki gösterdi.

Ürdünlü bakan, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana 400 Filistinliyi öldürdüğü Batı Şeria’nın “kaynadığını” vurguladı.

Bakan Safadi, Ramazan ayında İsrail’in bombalaması nedeniyle Gazze’deki annelerin çocuklarına yiyecek bulamadığını kaydederek, “Dünya 5 aydır insan onurunu koruyamadı.”

Vatikan ateşkes istiyor

Vatikan Dışişleri Bakanı Gallagher şunları söyledi: “Papa, bu saldırıların durdurulması gerektiğine inanıyor. Vatikan, insani yardım dağıtımını kolaylaştırarak ve bu korkunç çatışmayı çözerek ateşkes için çaba göstermenin yollarını arıyor ve istiyor.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden savaşta Gazze Şeridi’ndeki saldırılarda 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere en az 31 bin 112 Filistinli öldürüldü, 72 bin 760 kişi de yaralandı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber