Avrupa Birliği’nden Mısır’a 7,3 milyar euroluk yardım paketi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Birliği’nin Kahire’deki misyonuna göre paket, Arap dünyasının en kalabalık ülkesi için önümüzdeki üç yıl boyunca hem hibeleri hem de kredileri içeriyor.

REKLAM

Avrupa Birliği, göç ve ekonomik baskı altında kalan Mısır için 7,3 milyar avroluk yardım paketi açıkladı. Kredi ve hibelerin yer aldığı mali paketle iki taraf ilişkilerini “stratejik ortaklık” seviyesine yükseltti.

AB heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’de açıkladığı mali paketin 3 yıllık bir süreyi kapsayacağı kaydedildi.

AB tarafından yayınlanan planın özetine göre, teklif edilen finansmanın 5 milyar Avro’su öncelikli kredilerden, 1,8 milyar Avro’su ise yatırımlardan oluşuyor. AB, 600 milyon avroluk ek finansman sağlayacak ve bunun 200 milyon avroluk kısmı göç sorununun yönetilmesine tahsis edilecek.

Mısırlı yetkililere göre, paketin Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Belçika, İtalya, Avusturya, Kıbrıs ve Yunanistan liderlerinin ziyareti sırasında imzalanması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin Kahire’deki misyonuna göre paket, Arap dünyasının en kalabalık ülkesi için önümüzdeki üç yıl boyunca hem hibeleri hem de kredileri içeriyor.

Mısır’daki AB misyonundan gelen bir belgeye göre, iki taraf işbirliğini “stratejik ve kapsamlı ortaklık” düzeyine çıkararak Mısır-AB işbirliğinin çeşitli ekonomik ve ekonomik olmayan sektörlerde genişlemesinin önünü açtı.

AB, Afrika ve Orta Doğu’daki yoksulluk ve çatışmalardan kaçan göçmenler için önemli bir geçiş noktası olan Libya ile sınırlarını güçlendirmek için Mısır hükümetine yardım sağlayacak ve yaklaşık bir yıldır süren çatışmalardan kaçan Sudanlılara ev sahipliği yapması konusunda hükümete destek verecek. ülkelerindeki rakip generaller arasında.

Onlarca yıldır Mısır, Sahra altı Afrika’dan savaştan veya yoksulluktan kaçmak isteyen göçmenler için bir sığınak oldu. Bazıları için Mısır bir varış noktası, bir sığınak, ulaşılması en yakın ve en kolay ülkedir. Bazıları için ise Akdeniz’den Avrupa’ya tehlikeli bir geçiş yapmadan önceki son geçiş noktasıdır.

Mısır kıyıları, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya aşırı kalabalık tekneler gönderen insan kaçakçıları için önemli bir sıçrama noktası olmasa da, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın sınırlarının ötesine yayılma tehdidi nedeniyle Mısır, bölgeden gelen göç baskısıyla karşı karşıya.

Paket, Mısır’daki insan hakları durumu nedeniyle uluslararası hak örgütlerinin eleştirilerine hedef oldu. Uluslararası Af Örgütü anlaşmayı kınadı ve Avrupalı ​​liderlere Mısır’da meydana gelen insan hakları ihlallerine suç ortağı olmamaları çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Bürosu Başkanı Eve Geddie, açıklamasında şunları söyledi: “AB liderleri, Mısırlı yetkililerin net insan hakları kriterleri benimsemesini sağlamalıdır. Geddie, medya ve ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara ve sivil toplum üzerindeki baskılara dikkat çekti. Mısır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber